انواع کمر درد

انواع کمر درد

انواع کمر درد؛ به دو دسته ی کمر دردهای حاد و کمر دردهای غیر حاد ( این نوع کمر درد ها شامل: کمر دردهای تحت حاد و مزمن می باشند.) تقسیم می شوند.
کمر دردهایی که مدت زمان کوتاهی (کمتر از دو هفته) طول بکشند و سپس تسکین یابند، در زمره ی کمر دردهای حاد قرار می گیرند.

با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات خود را در مورد انواع کمر درد و راهکارهای درمانی موثر در رفع کمر درد، بالا ببرید.

عوامل موثر در ایجاد کمر درد

علت اصلی کمر دردهای حاد، اسپاسم عضلات کمر می باشد که این امر به دنبال فعالیت های غیر متعارفی که توسط فرد صورت می گیرد، ایجاد می شود.
بطور مثال شخصی که به ورزش کردن عادت ندارد، اگر یکباره و بدون زمینه ی مناسب فعالیت های ورزشی سنگین انجام دهد، احتمال ایجاد کمر درد حاد به مدت چند روز در این فرد افزایش می باشد.
– همچنین امور دیگری مانند: خانه تکانی ، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های سخت و انجام فعالیت های ناگهانی که فشار بیش از اندازه ای به بدن و کمر فرد تحمیل کند، می تواند باعث بروز کمر درد در فرد شود.
(بطور مثال شخصی که بعد از مدتی استراحت به ورزشی مانند فوتبال باز گردد اگر فعالیت های سنگین را به یکباره و بدون ایجاد آمادگی بدنی مناسب انجام دهد، احتمال کمر درد در این فرد تشدید می شود.)

 

کمر دردهای انتشاریابنده

وجود سابقه ی قبلی کمر درد و انتشار درد به نواحی مانند: پشت باسن، عضلات سرینی و همچنین پشت ران ها تا انگشتان پا، نشان دهنده ی تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصب سیاتیک می باشد. این نوع کمر درد را باید جدی دانست.

کمر دردهای غیر انتشاری

اگر احساس درد در ناحیه ی کمر و گودی کمر وجود داشته باشد و این درد به نقاط دیگر منتشر نشود، این نوع کمر درد با اینکه درد آزار دهنده دارد ولی خوش خیم می باشد و بعد از مدتی استراحت برطرف می شود.
برای درمان کمر درد های حاد غیر انتشاری می توان از راهکار های زیر کمک گرفت:
1- استراحت کردن
2- استفاده از کمپرس گرم
3- استفاده از مسکن های اسکلتی عضلانی (معمولا فرد بعد از چند روز مصرف این مسکن ها احساس بهتری پیدا می کند و کم کم کمر درد آن برطرف می شود.)
اگر کمر دردهای حاد و انتشاری در فرد با علائمی مانند: سر شدن پا ، احساس گز گز و سوزن سوزن شدن در اندام های تحتانی همراه باشد، باید برای انجام اقدامات لازم جهت رفع عوارض موجود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نماید و از نظر عصبی تحت معاینه قرار گیرد.

تشخیص درست انواع کمر درد از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند در انتخاب راهکار درمانی صحیح، تاثیر بسزایی داشته باشد. 
دکتر علیرضا یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلال خواب از آمریکا می باشند؛ شما عزیزان می توانید به منظور مراجعه حضوری و کسب راهنمایی های لازم، از طریق زیر اقدام کنید:
شماره های تماس: 09127262653 /  88883718  /  09306487878
صفحه اینستاگرام

تشخیص علت کمر درد و شدت آن

پزشک با بررسی های لازم می تواند به علت کمر درد و شدت آن پی ببرد و راهکار درمانی مناسب را انتخاب کند. برخی از این معاینات به منظور تشخیص نوع کمر درد و شدت آن عبارتند از:
– انجام ام آر آی
با استفاده از این تکنیک تشخیصی می توان: درگیری عصب و بیرون زدگی دیسک بین مهره ای را بررسی کرد.
– نوار عصب و عضله
نوار عصب و عضله راهکار تشخیصی بسیار موثر و کارآمد می باشد و اگر درست انجام شود می تواند کمک بزرگی در جهت تشخیص کمر درد و انتخاب استراتژی درمانی این عارضه، کند.
درصورتی که دیسک بیرون زده ی مهره های کمر، با اعمال فشار به عصب و یا ریشه های عصب سیاتیک باعث بروز کمر درد در فرد شود، معمولا این کمر درد بیش از دو هفته بطول می انجامد و نیاز است فرد بصورت جدی درمان خود را پیگیری کند.

کمر درد های ناشی از ضربه

کمر درد های ناشی از وارد آمدن ضربه به ناحیه ی کمر، نیز دارای انواع مختلفی می باشند. بطور مثال:
1- کمر درد ناشی از تصادف
2- کمر درد ایجاد شده بدنبال، سقوط از ارتفاع
3- کمر درد های ناشی از برخورد اشیاء به ناحیه ی کمر
معمولا با تهیه ی گرافی های لازم از مهره های کمر، می توان مواردی مانند شکستگی مهره های کمر را بررسی کرد. همچنین انجام ام آر آی برای بررسی تاندون های عضله هایی که کنار نخاع می باشند و به ستون فقرات متصل می شوند، مهم می باشد.
لازم به ذکر است که بسیاری از دیسک های بین مهره ای مخصوصا در افراد جوان، به دنبال وارد آمدن ضربه به ناحیه ی کمر بیرون می زنند و ایجاد دیسک کمر یکی از عوارض ثانویه بعد از برخورد ضربات به این ناحیه می باشد.

درمان کمر درد با طب سوزنی

درمان کمر درد با طب سوزنی

عوامل موثر در کمر درد های ناشی از ضربه

همچنین افرادی که دارای علائم زیر می باشند باید مراقب باشند تا از وارد آمدن ضربه به ناحیه ی کمر خود جلوگیری کنند تا دچار کمر دردهای جدی نشوند.
– افراد مبتلا به بیماری پوکی استخوان
همچنین افراد مستعد مانند افراد سالمند و یا مبتلا به پوکی استخوان (مخصوصا خانم ها در سن یائسگی) باید مراقب ضربات احتمالی به ناحیه ی کمر خود باشند. زیرا با افزایش سن و ابتلا به پوکی استخوان احتمال شکستگی استخوان و جابجایی مهره و در نهایت صدمه دیدن نخاع افزایش می یابد.
– افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی
افرادی که دارای نقص ایمنی هستند واز داروهایی مصرف می کنند که جذب کلسیم و ویتامین د را تحت تاثیر قرار می دهند، (بطور مثال: اکثر داروهای ضد تشنج مانند: فنیتوئین، کاربامازپین) باید بیش از سایر افراد از نور آفتاب، ویتامین د و کلسیم استفاده کنند.
– بیماری های روماتیسمی
افراد مبتلا به بیماری روماتیسم و افرادی که در اثر ابتلا به بیماری های نقص ایمنی از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند، باید کمر درد را جدی بگیرند و برای درمان هرچه سریع تر آن اقدامات لازم را انجام دهند.
– بیماری های عفونی
زیرا در مواردی بیماری های عفونی مانند تب مالت، بیماری ایدز (عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی) می توانند دست اندازی به استخوان کمر داشته باشند و باعث ایجاد کمر درد در افراد مبتلا به این بیماری ها شوند.
– سابقه ی سرطان
مخصوصا آقایان مبتلا به سرطان پروستات و خانم های مبتلا به سرطان پستان، باید کمر درد را جدی بگیرند و هنگام ایجاد این عارضه به پزشک مراجعه کنند.
این افراد در صورت بروز کمر درد باید سریعا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایند تا اقدامات درمانی لازم برای آن ها صورت پذیرد.

تشخیص کمر درد

تشخیص کمر درد

درمان دیسک کمر

درمان درگیری سیاتیک یا به عبارت دیگر درمان دیسک کمر، در درجه ی اول درمان تسکینی بواسطه ی:
– استراحت
– درمان با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از تکنیک های درمانی بسیار موثر در کمر درد، می باشد. برای کسب آگاهی بیشتر از روند درمانی با طب سوزنی می توانید به مقاله ی درمان کمر درد با طب سوزنی مراجعه نمایید.
– آب درمانی
– فیزیوتراپی (انجام ورزش های تقویت کننده ی عضلات کنار نخاع)
می باشد و لازم است این روند درمانی به مدت طولانی تری برای فرد انجام شود تا عارضه ی موجود برطرف گردد.

علل موثر در ایجاد کمر درد سیاتیک

علل موثر در ایجاد کمر درد سیاتیک

درمان جراحی کمر درد

اگر در طی جلسات معاینه مشخص شد که بهترین راهکار درمانی برای رفع عارضه ی موجود، انجام جراحی می باشد، دیگر نیاز به انجام راهکارهای غیرتهاجمی فوق الذکر نمی باشد.
انتخاب درمان از طریق جراحی در موارد زیر قوت می یابد:
1- عدم بهبود درد بعد از 4 هفته استراحت
2- اختلال در عملکرد ادراری و مدفوعی (یا به عبارت دیگر افرادی که دچار اختلال در کنترل مدفوع و ادرار شوند.)
3- جلوگیری از عوارض نامطلوب عصبی مانند فلج شدن
4- احساس بی حسی درناحیه ی داخل ران ها و قسمت زینی ( هنگامی که روی زین اسب می نشینید ناحیه ای که روی زین اسب قرار می گیرد را قسمت زینی می گویند.)
افرادی که دارای این علائم می باشند حتما باید از طریق جراحی ، کمر درد خود را برطرف سازند تا درگیر عوارض غیر قابل جبران نشوند.

نتیجه گیری

اطلاع پیدا کردن از علائم مهم کمر درد و عوارض ناشی از آن، پارامترهای مهمی در روند درمانی این عارضه می باشند.

بنابراین اگر فردی دارای علائم کمر درد بود، برای انتخاب راهکار درمانی مناسب لازم است تا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نماید تا معاینات و بررسی های لازم انجام شود.

بهترین متخصص مغز و اعصاب  

برچسب گذاری توسط , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 9 =