تفاوت پوکی استخوان و آرتروز

تفاوت پوکی استخوان و آرتروز

در این مقاله برای افزایش آگاهی شما عزیزان در مورد مسائل استخوانی – عضلانی، به بیان تفاوت پوکی استخوان و آرتروز می پردازیم.

بیماری پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی اشکال استخوانی و بیماری ageing می باشد که با بالا رفتن سن اتفاق می افتد. در این بیماری شاهد کاهش استخوان سازی می باشیم و به دنبال این امر تراکم و استحکام تمام استخوان های بدن فرد، رو به کاهش می رود.

شخص مبتلا به این بیماری دارای استخوان های ضعیف و شکننده می باشد. به طوری که ممکن است فرد با یک زمین خوردن ساده دچار شکستگی های شدید استخوانی شود.

عوارض پوکی استخوان

آرتروز چیست

در واقع آرتروز با از بین رفتن غضروف های بین مفصلی و آسیب دیدگی های استخوانی اتفاق می افتد. مفصل های زانو و لگن بیشتر در معرض بیماری آرتروز قرار می گیرند.

واجب است بدانیم؛ با شروع بیماری آرتروز لازم است تا این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و اقدامات درمانی لازم برای درمان آن را مد نظر قرار داد.

درمان آرتروز و پوکی استخوان

در این قسمت به بیان راهکارهای درمانی برای درمان آرتروز و جلوگیری از پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن می پردازیم.

  • درمان پوکی استخوان

با تغییر شیوه ی زندگی می توان از بروز پوکی استخوان تا حد زیادی جلوگیری کرد. به طور مثال مصرف مواد مغذی مانند شیر و سایر منابع غذایی حاوی کلسیم می توان استحکام استخوان ها را افزایش داد.

همانطور که در مقاله ی تاثیر ورزش بر پوکی استخوان بیان شد؛ انجام فعالیت های ورزشی مناسب می تواند قوای جسمانی راتقویت کند و سلامت فرد را تضمین کند. اما لازم به ذکر است تنها انجام فعالیت های ورزشی کافی نیست، بلکه تغذیه ی سالم راهکاری مکمل برای داشتن جسم قوی و سالم می باشد.

فرق پوکی استخوان و آرتروز

فرق پوکی استخوان و آرتروز

  • درمان آرتروز زانو

لازم ذکر است، آرتروز زانو اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان از تکنیک های ساده ای مانند: فیزیوتراپی و دارودرمانی برای رفع این عارضه استفاده کرد.

اما بالعکس اگر آرتروز پیشروی کند و شدت تخریب مفصل مورد نظر به قدری باشد که دیگر راهکارهای مذکور کارآمد نباشند، نیاز است تا با انجام جراحی تعویض مفصل زانو، عضو آسیب دیده را بهبود بخشید.

همانطور که در مقاله ی درمان آرتروز بیان کردیم؛ هیچگونه راهکار حدفاصلی مابین دارودرمانی و جراحی تعویض مفصل زانو وجود ندارد. یعنی اگر بیمار به تکنیک های ساده ی درمانی مانند: فیزیوتراپی و مصرف داروهای مخصوص جواب نداد و بهبود پیدا نکرد لازم است تا مفصل تخریب شده با پروتزهای مصنوعی جایگزین شود.

خلاصه مطلب

با توجه به مطالب فوق الذکر می توان تفاوت پوکی استخوان و آرتروز را فهمید. بیماری پوکی استخوان در واقع ناشی از کاهش استحکام استخوان ها اتفاق می افتد اما آرتروز عارضه ای می باشد که با تحلیل غضروف ایجاد می شود. بنابراین راه های درمانی مورد نظر، برای پوکی استخوان و آرتروز به دلیل تفاوت در بافت مورد هدف در این بیماری ها متفاوت می باشد.

توصیه می شود تا با انتخاب بهترین جراح ارتوپد در تهران و حاذق و تشخیص مناسب، بهترین راهکار درمانی را برای رفع بیماری های استخوانی و عضلانی انتخاب کنید.

متخصص ارتوپدی در اقدسیه

 

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سه =