درد کشکک زانو

درد کشکک زانو

ساییدگی کشکک زانو یک بیماری بسیار شایعی است که باعث ایجاد درد در قسمت کشکک زانو می شود. مخاطب این بیماری معمولا جوانان هستند و در خانم بیشتر از آقایان شایع مشاهده می شود. این بیماری به دلیل خرابی غضروف مفصلی و ریشه ریشه شدن و تغییرات بیوشیمیایی که در غضروف مفصلی و در نهایت منجر به تخریب غضروف مفصلی می شود.

ساییدگی کشکک زانو به دلیل خرابی غضروف مفصلی و ریشه ریشه شدن و تغییرات بیوشیمیایی که در غضروف مفصلی و در نهایت منجر به تخریب غضروف مفصلی می شود.

دکتر مسعود صابری بهترین متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

نقش استخوان کشکک زانو

استخوان کشکک در قسمت جلوی زانو قرار دارد. این استخوان نقش محافظت از زانو، حرکات خم و راست شدن زانو در حدود 7 یا 8 سانتی متر به طرف بالا و پایین و همچنین افزایش قدرت زانو در خم و راست شدن را برعهده دارد. در کنار آن کشکک زانو منشا بسیاری از دردها و بیماری های مفصل زانو می باشد. به طور کلی دردهای جلوی زانو بسیار شایع می باشد و حتی گاهی اوقات ممکن است یک پارگی تاندون چهارسر در محل چسبیدگی به استخوان کشکک یه صورت حاد ایجاد شود و باعث ایجاد درد و ناراحتی شود.

ساییدگی کشکک زانو

ساییدگی کشکک زانو عبارت است از نرم شدن تدریجی، تجزیه و قطعه قطعه شدن سطح مفصلی استخوان کشکک می باشد. زمانی که این غضروف از حالت کاملا براق، صاف و صیقلی خود خارج شود این غضروف ها ملتهب می شود، تاول می زند و هنگام خم و راست شدن زانو باعث بروز درد کشکک زانو می شود.

عامل ایجاد ساییدگی کشکک زانو

گاهی اوقات برخی افراد ممکن است دچار تروماها و ضربات مکرر به قسمت جلوی زانو شوند و اغلب افرادی که ورزش های پرشی انجام می دهند دچار التهاب مزمن تاندون های اطراف کشکک زانو و درد جلوی زانو می شوند. اما یکی از شایع ترین بیماری ها و عوامل مهم درد جلوی زانو ساییدگی استخوان کشکک می باشد که طی این بیماری سطح مفصل ساییده می شود.

علت ایجاد درد در کشکک زانو

به طور کلی سطح استخوان کشکک یک سطح غضروف مفصلی دارد که با استخوان ران در تماس می باشد. این دو غضروف مانند دو قالب یخ بدون اصطکاک بر روی یکدیگر حرکت می کنند. غضروف مفصلی در کشکک زانو حدود 7 میلی متر ضخامت دارد و بدون عروق و عصب می باشد. اما استخوان زیر غضروف بسیار حساس می باشد. زمانی که غضروف تجزیه می شود ضخامت آن کم می شود در نتیجه اعصاب زیر این غضروف که در لایه استخوان زیر غضروف مفصلی وجود دارد، هنگام بروز کوچک ترین تغییر و تحریک، درد در ناحیه زانو ایجاد می شود.

علائم ساییدگی کشکک زانو

  • از مهم ترین علامت های ساییدگی کشکک زانو، درد می باشد. البته شدت درد با میزان تخریب هیچ تناسبی ندارد. ممکن است در برخی افراد که غضروف مفصلی آنها کاملا از بین رفته باشد اما هیچ دردی نداشته باشند و بالعکس. از جمله علل درد زانو به هنگام نشستن و برخاستن، نشستن به شکل دو زانو یا چهار زانو ، هنگام رانندگی، هنگام فعالیت های ورزشی، هنگام بالا و پایین رفتن پله و نشستن روی صندلی به مدت طولانی تشدید می شود.
  • یکی دیگر از علائم مهم ساییدگی زانو صدا دادن آن هنگام نشستن و برخاستن می باشد. علت آن تغییرات غضروف مفصلی و تغییرات بیوشیمیایی و کم شدن کندروئیتین سولفات در غضروف مفصل می باشد دو زانو یا چهارزانو نشستن
  • احساس گرفتگی یا سفتی در قسمت جلوی زانو
  • در مراحل پیشرفته ممکن است به علت تحریک بیش از اندازه داخل زانو مایع جمع شود.
درد کشکک زانو

درد کشکک زانو

درمان ساییدگی کشکک زانو

مشکل ساییدگی کشکک زانو با انجام فعالیت های فیزیوتراپی، تقویت عضلات چهارسر ران، تقویت عضلات همسترینگ، شنا، آب درمانی و انجام یک پروتکل درمانی مناسب از لحاظ دارویی و ورزشی می توان این مشکل را تا حدی کنترل کرد. حتی درمان نهایی گاهی مواقع ممکن است به درمان های كنسرواتيو پاسخ ندهد بنابراین ممکن است اعمال جراحی مانند آرتروسکوپی زانو بتواند درمان خوبی باشد.

نتیجه گیری

ساییدگی کشکک زانو بیماری نیست که آقایان و خانم ها به خصوص در سنین جوانی نگران این موضوع شوند با مراجعه به یک متخصص ارتوپد خوب و آغاز یک درمان صحیح می تواند به کاهش علائم آزار دهنده این بیماری خاتمه داد. اما باید این نکته را در نظر داشت که گاهی این درمان می تواند طولانی مدت باشد و ممکن است بیش از یکسال به طول بی انجامد.

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی:

برچسب گذاری توسط , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =