دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

دررفتگی های مادرزادی مفصل لگن یکی از علت های مهم تخریب مفصل لگن به خصوص در خانم ها است . درمان دررفتگی لگن در نوزادی ساده و موثر است . در کودکی درمان سخت تر می شود و زمانی که فرد به بزرگسالی می رسد درمان پیچیده و مشکل می باشد . یکی از سوالات شایع افراد این است که، دررفتگی مادرزادی مفصل لگن در فرد بزرگسالان چه مشکلاتی ایجاد می کند و با چه روش های می تواند این مشکل را درمان کرد ؟

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

علائم دررفتگی مادرزادی مفصل لگن در بزرگسالی

در این بیماران در سنین حدود بیست سال به بالا درد لگن شروع می شود . در ابتدا درد لگن کم می باشد، سپس درد در حین راه رفتن های طولانی به وجود می آید و بتدریج درد بیشتر می شود، به حدی که فرد در حالت استراحت هم درد دارد .

علت دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

  • شل بودن ژنتیکی ساختار مفصل
  • شل بودن ساختار مفصل به علت هورمون ها
  • دیس پلازی ژنتیکی لگن
  • وضعیت بریچ
  • وضعیت قرارگیری لگن پس از تولد

دیسپلازی مفصل ران

علت عمده دررفتگی مادرزادی لگن این است که، کاسه لگن درست تشکیل نشده و کم عمق است و نمی تواند سر استخوان ران در خودش نگاه دارد، به این حالت دیسپلازی مفصل ران گفته می شود . دیسپلازی یعنی شکل مفصل ران به خوبی درست نشده است و نتیجه آن دو سناریو متفاوت است .

یکی اینکه دررفتگی به صورت کامل ایجاد شده و دیگری به صورت درفتگی ناقص که به آن نیمه دررفتگی می گویند، ایجاد می گردد . سر استخوان ران داخل حفره استابولوم سُر می خورد و کمی جابجا می شود، اگر سر استخوان کامل از حفره بیرون نزند و فقط کمی جابجا شود موجب می شود فشار سر به جای اینکه در تمام سطح داخلی لگن پخش شود در لبه ی خارجی کاسه متمرکز شود، این موجب درد و در نهایت ساییدگی مفصل ران می شود.

البته وقتی دررفتگی کامل است و سر استخوان ران کاملا بیرون از حفره استابولوم است معمولا مهمترین مشکل لنگش است و ممکن است درد زیادی وجود نداشته باشد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

درمان نیمه دررفتگی مفصل لگن

در مراحل اولیه نیمه دررفتگی، زمانی که درد کم است معمولا مفصل خیلی تخریب نشده است در این زمان می توان دررفتگی را بدون تعویض مفصل لگن درمان کرد .

درمان نیمه دررفتگی لگن عملی است که به آن استئوتومی لگن گفته می شود . استئوتومی لگن برای این است که شکل کاسه استابولوم را بهتر داخل خود حفظ کند به طوری که فشار سر داخل کاسه به طور یکنواخت پخش شود .

این درمان در خیلی از افراد می تواند درد بیمار را از بین ببرد و جلوی بدتر شدن کارکرد مفصل ران و پیشرفت آرتروز را بگیرد .

پس در نیمه دررفتگی لگن زمانی که شدت تغییر حفره استابولوم کم است و مفصل هنوز تخریب نشده است بهترین درمان استئوتومی است که به بیمار اجازه می دهد بدون دریافت مفصل مصنوعی با مفصل خودش درد مفصل را از بین ببرد و تا حدودی زیادی هم از پیشرفت بیماری پیشگیری کند .

درمان دررفتگی مفصل لگن

اگر بیماری پیشرفت کرده باشد به طوری که غضروف مفصل از بین رفته باشد عمل استئوتومی دیگر کمکی نمی کند و تنها راه باقی مانده تعویض مفصل لگن است خوشبختانه در این موارد با یک مفصل مصنوعی می توان درد لگن را رفع کرد و کوتاهی پا و لنگش را تا حدودی زیادی بهتر کرد .

جراحی تعویض مفصل ران در افرادی که دررفتگی مادرزادی لگن دارند، عمل حساس و پیچیده ای است چون شکل مفصل کاملا تغییر کرده است . متخصص ارتوپد باید بتواند مفصل مصنوعی را در مفصل لگن که وضعیت پیچیده ای دارد قرار بدهد، در این حالت کاسه لگن و استخوان ران کاملا کوچک و تغییر یافته است . گاهی در برخی از افراد پیوند استخوان لگن هم انجام شود و گاهی هم باید استخوان مفصل ران را استئوتومی و جابجا کرد .

بعد از عمل هم بیمار باید دوران بازپروری خود را تحت نظر جراح و متخصص ارتوپد خوب در تهران با دقت بیشتری پیگیری کند .

 

برچسب گذاری توسط , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =